Číslo 12/2023 - PDF | eBook
Všechna čísla (40)

Premiéra volejbalistek na Mistrovství Evropy škol ve volejbale

9. 6. 2023

Od 21. do 27. května se v Trebinje v Bosně a Hercegovině konalo 1. Mistrovství Evropy škol ve volejbale U18. Na soutěži měla dvojnásobné zastoupení i Česká republika. V kategorii dívek nás reprezentovaly hráčky Gymnázia Olomouc - Hejčín a Gymnázia a SOŠPg Liberec.

Turnaj byl rozehrán v pondělí 22. května a obě družstva do něj vstoupila porážkou. Gymnázium Liberec podlehlo po více než hodinu a půl trvající bitvě děvčatům z Village Kopčak z Moldavska 1:2. Děvčata z Gymnázia Olomouc-Hejčín také po těsné bitvě podlehla 0:2 SOU Strumica ze Severní Makedonie.

Druhý den narazila děvčata těžší soupeře. Gymnázium Liberec podlehlo 0:2 Gymnáziu Gradiška z Bosny a Hercegoviny. Gymnázium Olomouc-Hejčín po velké a těsné bitvě bohužel nakonec prohrálo také 0:2 se SŠC Ljubinje z Bosny a Hercegoviny. Byla znát velká kvalita soupeřek, které jsou evidentně sehrané. Šanci na reparát měly obě školy ve středu, kdy je čekaly závěrečné zápasy ve skupinách.

A ani závěrečné zápasy ve skupinách pro naše celky nedopadly dobře. Gymnázium Liberec podlehlo jednomu z favoritů soutěže, Gymnáziu Bělehrad, 0:2. V prvním setu zpočátku děvčata drželka krok, ale pak se ukázala kvalita soupeřek. Ve druhém setu pak dostaly příležitost hráčky, které toho na turnaji zatím moc nenahrály. Stejně tak Gymnázium Olomouc-Hejčín narazilo v posledním zápase na favoritky soutěže - Gymnázium Podgorica. I v tomto zápase po prohraném prvním setu dostaly příležitost hráčky z lavičky. Bohužel hrací systém nastavený pořadateli posunul do dalších bojů pouze první dva celky ze skupiny. Pro oba naše týmy tím soutěž skončila. Nicméně na základě domluvy s pořadateli sehrály ve volném okně mezi sebou přátelské utkání.

Ve čtvrtek  večer se konala večeře pro vedoucí týmů a trenéry. Na ní převzali účastníci pamětní medaile jako vzpomínku na 1. Mistrovství Evropy středních škol ve volejbale.

V pátek turnaj vyvrcholil finálovými boji. V dívčím finále se utkalo Gymnázium Podgorica a Gymnázium Bělehrad. Po velmi vyrovnaném utkání a velkém boji se z vítězství radovaly hráčky z Černé Hory. Ve finále chlapců proti sobě nastoupili borci z Gymnázia Požarevac ze Srbska a ze SŠC Jovan Cvijič Modriča z Republiky Srpské (Bosna a Hercegovina). V tomto utkání se nakonec radovali chlapci z Gymnázia Požarevac.

Co říci na závěr? Určitě poděkovat organizátorům za jejich práci a starost. Sice to občas mělo nějaké mouchy, ale to se stane. Pro holky obrovská zkušenost, spousta dojmů a zážitků.

Autor textu a fotografií: Leoš Bím